Kampanj 2004 Orangutangen

Orangutangen är näst efter gorillan och schimpansen människans närmaste släkting. Som mest får en hona 4-5 ungar under sitt liv. Orangutangbabyn är helt hjälplös vid födseln och under första året har mor och barn ständig fysisk kontakt. Först vid 2 års ålder lämnar ungen sin mor stundvis för att leka. Honorna och ungarna sover uppe bland träden medan hanarna på grund av sin tyngd sover på marken. De kan göra enkla verktyg för att klia sig och använder grenar med löv för att skydda sig mot både sol och regn. De använder även grenar för att fånga insekter, samla honung och sträcka sig efter frukt som de inte riktigt når. Antalet orangutanger har minskat med 50 procent de senaste 10 åren, mestadels på grund av skogsavverkning och skogsbränder.

Hot mot orangutangen:

80 procent av skogarna som orangutangen lever i har huggits ner.
Tjuvjakt.
Nedbrända skogsområden till oljepalmsplantager
Husdjurshandel.
Jakt på grund av köttet.

Vad gör WWF för orangutangen?
För att rädda orangutangerna och deras levnadsområden i Malaysia och Indonesien arbetar WWF med bland annat:
att ge stöd till forskning.
att påverka regeringar att stoppa handel med levande djur och orangutangprodukter.
att minska konflikter mellan orangutanger och ägare till oljepalmsplantager.
att stöda organisationer som arbetar med helikopterövervakning och utbildning för att stoppa tjuvskytte och annan fara för orangutangen.

Hur mycket fick orangutangerna av Pandasäljarna?
Orangutangen fick det rekordstora beloppet av 4 364 450 kronor, alltså över fyra miljoner. Pengarna överlämnades till Världsnaturfonden WWF av två av våra duktiga Pandasäljare, Edvard och Thea Nord från Sturefors. WWF använder dessa pengar till sina naturvårdsprojekt i Malaysia och Indonesien för att hjälpa orangutangen att överleva.
Pandaförsäljningen  Sandbäcksgatan 5  653 40 KARLSTAD  Tel: 054-10 00 07  Fax 054-10 00 06