|
Kampanj 1999 Snöleoparden

Högt uppe bland de snötäckta bergen i Mongoliet lever den mytomspunna och mycket skygga snöleoparden. Då den sällan visar sig för människan är det svårt att veta hur många djur det finns, men man uppskattar antalet djur till ungefär tusen stycken. Snöleoparden är ett hett byte för tjuvjägarna för sin vackra päls skull.
Vad gör WWF för snöleoparden? Samarbetar med den mongoliska regeringen som har beslutat att ca 30 procent av landet skall skyddas som reservat, nationalparker eller motsvarande - allt inom ramen för Living Planet.
Hur mycket fick snöleoparden av pandasäljarna? Snöleoparden fick 2 370 140 kronor, alltså mer än två miljoner, av pandasäljarna. Pengarna överlämnades till Världsnaturfonden WWF av Freddie Andersson från Haninge, en av 1999 års duktiga pandasäljare.
|